تبلیغات X
سفارش بک لینک
نرم افزار ارسال صورتحساب الکترونیکی
آموزش ارز دیجیتال
لباس خواب
ابزار تادیومی
خرید بک لینک قوی
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
هنگ درام
فایل گپ
بیگ بلاگ
خدمات سئو سایت
آسال تهویه قم
نسلی نو
وبینو قم
چاپ ساک دستی پارچه ای
وی رمان
ال تی پارت
دکوراسیون منزل
دکوراسیون اتاق پذیرایی
دکوراسیون آشپزخانه کوچک
دکوراسیون آشپزخانه
دکوراسیون اتاق خواب
کابینت آشپزخانه
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه
دکوراسیون اتاق نشیمن
چاپخانه قزوین
برسادیس
استارتاپ


مجله سلامت دهان و دندان - در مورد کشیدن دندان بیشتر بدانید s

مجله سلامت دهان و دندان - در مورد کشیدن دندان بیشتر بدانید

موضوعات
Category

محبوب ترین مطالب
Most visited Postss

ارشیو وبلاک
Archived blog

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 2206
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 2205
» بازديد سال : 2205
» بازديد کل : 2205
» اعضا :
» مطالب : 13

در مورد کشیدن دندان بیشتر بدانید


تاریخ انتشار پست : 1401/1/14 بازدید : 359
کشیدن دندان یکی از روش های درمانی است که طی سالیان متمادی توسط افراد زیادی انجام شده است. اما امروزه فرآیند کشیدن دندان بسته به نیاز بیمار می تواند متفاوت باشد، از این رو روش های مختلفی برای برداشتن بافت آسیب دیده از دهان کشف شده است.
امروزه کشیدن دندان به عنوان آخرین راه حل برای رفع مشکلات مربوط به بافت آسیب دیده مطرح است. گاهی اوقات کشیدن دندان بهترین راه برای از بین بردن عفونت و بازگرداندن لبخند و زندگی سالم به بیمار است. اگر دندانپزشک کشیدن را توصیه کند، قطعا گزینه های مناسبی را برای جایگزینی این بافت برداشته شده پیشنهاد می کند.

روش های مختلف ترمیم دندان مانند ایمپلنت، بریج یا استفاده از پروتزهای مختلف می تواند ظاهر، عملکرد و سلامت کلی دهان را بازیابی کند. این بافت های مصنوعی می توانند به راحتی جایگزین دندان های کشیده شده و آسیب دیده شوند.

 

دلایل کشیدن دندان
 
دندانپزشکان با کمک چندین تکنیک مختلف سعی در حفظ و ترمیم دندان های بیمار دارند. با این حال، مواقعی وجود دارد که دندانپزشک باید فقط کشیدن دندان را برای درمان درد یا عفونت توصیه کند. پوسیدگی شدید دندان یا شکستگی دندان می تواند مشکلات عدیده ای را برای فرد بیمار ایجاد کند، بنابراین کشیدن دندان پوسیده سلامت دهان و دستگاه گوارش فرد را تضمین می کند. در برخی موارد کشیدن دندان توسط دندانپزشک توصیه می شود که برخی از آنها عبارتند از:

پوسیدگی یا آسیب شدید
گاهی اوقات ساختار دندان بیش از حد تخریب می شود، به طوری که نمی توان از شکل کلی آن برای حمایت از قسمت ها و روش های ترمیمی استفاده کرد. به منظور جلوگیری از عفونت و تخریب سایر بافت ها، کشیدن یک یا چند دندان بهترین اقدام برای حفظ سلامت کلی است.

ترومای دندان
آسیب به بافت سخت دهان و دندان ممکن است به رباط ها، استخوان فک، بافت لثه و ... آسیب برساند بنابراین کشیدن دندان از بروز چنین عوارضی جلوگیری می کند و سلامت سایر بافت های دهان را تضمین می کند.

بیماری های ارثی دندان
دندانپزشک با استفاده از روش کشیدن دندان می تواند از شیوع بیماری های ارثی دندان جلوگیری کرده و دندان های دیگر را نجات دهد.

شلوغی دندان
گاهی اوقات دندان ها آنقدر بزرگ هستند که به راحتی در فک قرار نمی گیرند یا تعداد دندان ها از حد معمول بیشتر می شود. بنابراین، پزشک می تواند دندان های اضافی را برای حفظ زیبایی ظاهری، سلامت دندان ها و آرامش خاطر خارج کند. برای کمک به صاف کردن لبخند یا تسکین درد ناشی از شلوغی. در این شرایط ممکن است چندین رادیوگرافی انجام شود تا مشخص شود کدام دندان باید کشیده شود.

آمادگی برای درمان
استفاده از دندان مصنوعی، ارتودنسی یا ایمپلنت مستلزم برداشتن دندان های آسیب دیده و آسیب دیده از داخل دهان است تا این پروتزها جایگزین این بافت ها شوند.

دندان های شیری
برخی از کودکان برای اولین بار خود به خود نمی ریزند، بنابراین پزشک دندان های شیری را می کشد تا دندان های اصلی و دائمی در جای خود قرار گیرند و راحت تر رشد کنند.

دندان عقل
دندان های آسیاب سوم آخرین مجموعه دندان هایی هستند که رویش می کنند و می توانند نگرانی های زیادی برای سلامت دهان و دندان ایجاد کنند. شلوغی و افسردگی تنها بخشی از عوارض رویش دندان عقل است که پزشکان برای جلوگیری از این آسیب ها توصیه می کنند. کشیده شود

روش های کشیدن دندان
با کمک چندین روش مختلف می توان فرآیند کشیدن دندان را انجام داد و پزشک بسته به نیاز بیمار تعیین می کند که از کدام روش برای کشیدن دندان استفاده کند.

استخراج ساده
کشیدن های ساده اغلب زمانی استفاده می شود که تمام یا بیشتر دندان در دهان قابل مشاهده باشد. در طی این فرآیند، دندانپزشک قبل از استفاده از فورسپس، دندان را با ابزاری به نام آسانسور لق می‌کند.

استخراج جراحی
اگر تاج دندان هنوز از خط لثه جدا نشده باشد یا سطح خارجی آن به طور کامل شکسته باشد، دندانپزشک ممکن است از جراحی برای برداشتن آن استفاده کند. در این فرآیند، برش کوچکی در لثه ایجاد می‌شود تا دندان نهفته یا تکه‌ای از دندان شکسته نمایان شود. سپس با کمک ابزارهای مختلف دندان را از دهان خارج می کند و در صورت لزوم با چندین بخیه بافت لثه را می بندد تا خونریزی بند بیاید.

کشیدن دندان چقدر طول می کشد؟
کشیدن دندان بین 10 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد که بستگی به روشی دارد که پزشک برای کشیدن دندان انتخاب می کند. در اولین قرار ملاقات، دندانپزشک یا جراح دهان در مورد این عمل و بازه زمانی مورد انتظار با توجه به وضعیت دندان ها و سلامت شما صحبت خواهد کرد.

پزشک با توجه به پوسیدگی، عفونت و شلوغی دندان تعیین می کند که چه زمانی نیاز به کشیدن دندان دارد. در برخی موارد ممکن است نیاز به برداشتن یک یا دو دندان داشته باشید، بنابراین برای حفظ سلامت دهان و دندان پزشک باید در وهله اول روش برداشتن دندان های آسیب دیده را تعیین کند.

کشیدن دندان توسط دندانپزشک یک روش سرپایی نسبتا سریع با بی حسی موضعی، عمومی، داخل وریدی یا ترکیبی است. کشیدن دندان های مرئی یک کشیدن ساده است، اما کشیدن دندان های شکسته، زیرسطحی یا نهفته نیاز به یک روش پیچیده تر و وقت گیر دارد.

هزینه کشیدن دندان چقدر است؟
هزینه کشیدن دندان علاوه بر وضعیت سلامت بیمار به مخفی بودن یا شکستگی و بیرون بودن تاج دندان بستگی دارد. یک کشیدن ساده معمولا بین 200 تا 350 تومان برای برداشتن هر دندان علاوه بر نوع بی حسی مورد استفاده تخمین زده می شود. هزینه برداشتن دندان های مخفی برای هر واحد بالای 500 تومان تعیین می شود که بسته به وضعیت دندان ها و نوع جراحی می تواند هزینه بیشتری داشته باشد.

 

چگونه برای کشیدن دندان آماده شویم؟
قبل از هر کاری، دندانپزشک از دندان شما رادیوگرافی می گیرد تا وضعیت دندان را به طور کامل بررسی کند. قبل از شروع فرآیند کشیدن دندان، با دندانپزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

به پزشک خود بگویید که آیا از داروی داخل وریدی به نام بیس فسفونات استفاده می کنید یا خیر. سپس در مورد شرایط زیر با پزشک خود صحبت کنید

وجود نقص مادرزادی قلب
دیابت
بیماری کبد
بیماری تیرویید
بیماری کلیوی
فشار خون
داشتن مفصل مصنوعی
دریچه های قلب آسیب دیده
بیماری آدرنال
سیستم ایمنی ضعیف
سابقه اندوکاردیت باکتریایی
عفونت یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید
 

خطرات کشیدن دندان چیست؟
 

دندانپزشک به طور کلی اطمینان حاصل می کند که تمام شرایط بیمار قبل از کشیدن دندان ثابت است، بنابراین ممکن است در روزهای منتهی به عمل برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند. با این حال، این روش درمانی خطرات و عوارض خاصی نیز دارد، بنابراین در صورت مشاهده برخی از این علائم، باید در اسرع وقت به مرکز درمانی یا مطب پزشک خود مراجعه کنید.

• خونریزی که بیش از 12 ساعت طول بکشد

• تب و لرز شدید که نشانه عفونت است

• تهوع یا استفراغ

• سرفه

• درد قفسه سینه و تنگی نفس

• تورم و قرمزی در محل جراحی

• آسیب تصادفی به دندان های مجاور.

• کشیدن ناقص، که در آن یک ریشه دندان در فک باقی می ماند.

• مشکلات غیرمعمول جویدن یا عملکرد مفصل فک که باعث ترک خوردن یا خرد شدن دندان های دیگر می شود.

• شکستگی فک در اثر فشار وارده به فک در حین کشیدن دندان ایجاد می شود.

• ایجاد سوراخ در یکی از نواحی سینوسی به دلیل کشیدن دندان بالا

• داشتن استئونکروز فک (پوسیدگی استخوان های فک)

• سوکت کشیدن دندان بالا یا پایین

حفره خشک چیست؟
حفره خشک یک عارضه شایع پس از کشیدن دندان است که اغلب زمانی رخ می دهد که لخته خون در حفره ایجاد نشود یا لخته خونی که ایجاد می شود از فضای خالی خارج شود. این حفره باعث می شود که استخوان ها و اعصاب قسمت تحتانی بافت دهان در معرض هوا و غذا قرار بگیرند. حفره خشک اغلب بسیار دردناک است و معمولاً دو تا پنج روز پس از کشیدن دندان ظاهر می شود و باعث ایجاد بوی بد یا طعم می شود.

حفره خشک بیشتر در افراد بالای 30 سال، سیگاری ها، افراد با عادات بهداشتی بد دهان و زنان رخ می دهد. متخصصان توصیه می کنند زنانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند باید در هفته آخر سیکل قاعدگی، زمانی که سطح استروژن در پایین ترین حد خود است، دندان های خود را بکشند.

اگر حفره خشکی دارید، دندانپزشک یک پانسمان دارویی را برای تسکین درد و تسریع بهبودی در حفره قرار می دهد. پانسمان هر 24 ساعت یکبار تعویض می شود تا زمانی که علائم خشکی حفره از بین برود.

این کارها را قبل از جراحی انجام ندهید
اگر برای کشیدن دندان پوسیده بیهوشی داخل وریدی (IV) دریافت می کنید، یک پیراهن آستین کوتاه یا لباس گشاد بپوشید و شش تا هشت ساعت قبل از عمل چیزی نخورید. قبل از عمل، مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر را محدود کنید. و از مصرف این مواد خودداری کنید.

اگر سرما خورده اید، باید به دندانپزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است نیاز به برنامه ریزی مجدد داشته باشید.

اگر شب قبل تهوع یا استفراغ داشتید، ممکن است نیاز به بیهوشی یا تغییر زمان داشته باشید، بنابراین بهتر است دندانپزشک خود را در این مورد مطلع کنید.

اگر بیهوشی عمومی دریافت می‌کنید، توصیه می‌کنیم کسی را همراه خود داشته باشید تا شما را به خانه برساند.

دوره نقاهت بعد از کشیدن دندان چقدر است؟
معمولاً چند روز طول می کشد تا دندان کشیده شده به طور کامل بهبود یابد. بنابراین در این دوران توجه به چند نکته باعث تسریع بهبودی و آرامش بیشتر شما می شود.

برای کاهش تورم، بلافاصله پس از عمل، کیسه یخ را روی گونه خود قرار دهید، اما به یاد داشته باشید که هر بار فقط به مدت 10 دقیقه از کیسه یخ استفاده کنید.

پس از اینکه دندانپزشک پد گاز را روی ناحیه آسیب دیده قرار داد، گاز استریل را گاز بگیرید تا خونریزی کاهش یابد و به تشکیل لخته کمک کند. گاز را به مدت سه تا چهار ساعت یا تا زمانی که پد آغشته به خون شود، روی زخم بگذارید.

 

از داروهایی مانند مسکن های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
پس از کشیدن دندان بهتر است 24 ساعت استراحت کنید. روز بعد، وارد یک برنامه روزانه معمولی یا سنگین نشوید.
در 24 ساعت اول از نی استفاده نکنید.
سیگار نکش
تا 24 ساعت بعد از کشیدن دندان آبکشی نکنید و فقط به آرامی تف کنید.
هنگام دراز کشیدن از یک بالش برای نگه داشتن سر خود استفاده کنید.
دندان های خود را طبق معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، اما از محل کشیدن دندان خودداری کنید.
روز بعد از جراحی، غذاهای نرم مانند ماست، پودینگ و سس سیب بخورید.
بعد از 24 ساعت، نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و به عنوان دهانشویه استفاده کنید.
اگر دردی دارید که بعد از چند روز از بین نمی رود یا اگر علائم عفونت مانند تب، درد و چرک یا تخلیه بریدگی را تجربه کردید، باید در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 

کشیدن دندان شکسته
اگر دندانی در خط لثه شکسته شود، ممکن است دندانپزشک نیاز به ایجاد برشی برای برداشتن قطعات داشته باشد. در بیشتر موارد، کشیدن دندان با روشی ساده انجام می شود، اما زمانی که دندانپزشک نتواند با ابزار معمولی به دندان برسد، برش ضروری می شود.

کشیدن جراحی اغلب با دندان عقل نهفته انجام می شود. در طول این روش کشیدن دندان شکسته، می توانید انتظار داشته باشید که یک شات لیدوکائین برای بی حس کردن آن ناحیه داشته باشید. برخی از بیماران نیز ممکن است برای مقابله با این روش به آرامبخش نیاز داشته باشند.

برای کشیدن دندان شکسته، یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه اطراف دندان دریافت خواهید کرد. در حین عمل فقط فشار دست و ابزار دندانپزشکی را لمس خواهید کرد اما دردی احساس نخواهید کرد

کشیدن دندان آسیاب و دندان عقل
دندان عقل که به عنوان دندان آسیاب سوم نیز شناخته می شود، آخرین دندانی است که در دهان رشد می کند. این دندان ها در پشت دهان قرار دارند و در قسمت های بالایی و پایینی دهان یافت می شوند. دندان عقل معمولا در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست در پشت استخوان فک ظاهر می شود.

اگرچه همه دندان‌های عقل با درد و ناراحتی زیاد رشد می‌کنند، اما بیشتر آنها برای سایر دندان‌ها و بافت‌های دهان مشکلی ایجاد نمی‌کنند. با این حال، بسیاری از افرادی که مشکلات دندان عقل را تجربه می کنند ممکن است درد، عفونت و مشکل در غذا خوردن را تجربه کنند. در این زمان با توجه به شرایط بیمار، دندانپزشک تشخیص می دهد که دندان عقل از دهان خارج می شود.

آخرین کلمه

زمانی که دندانپزشک روش کشیدن دندان را مشخص کرد، زمان حضور شما در مطب برای کشیدن دندان را به شما می گوید. دندانپزشک معمولاً ناحیه مورد نظر را با لیدوکائین بی حس می کند و در برخی موارد از گاز اکسید نیتروژن استفاده می کند. سپس با کمک وسایلی مانند آسانسور و فورسپس، سوکت را بزرگ کرده و دندان را شل و خارج می کند.

مهمترین چیزی که بعد از کشیدن دندان باید رعایت شود تمیز نگه داشتن ناحیه و جلوگیری از عفونت است. بنابراین ممکن است بلافاصله پس از عمل، دندانپزشک از شما بخواهد که گاز خشک و استریل را به آرامی گاز بگیرید. شما باید این پد را به مدت 30 تا 45 دقیقه در محل خود نگه دارید تا خونریزی را محدود کنید و اجازه دهید فرآیند لخته شدن رخ دهد.

در نهایت، دندانپزشک دستورالعمل های دقیقی را برای مراقبت های پس از کشیدن دندان برای تسریع روند بهبودی به شما می دهد. با این حال، تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان، نباید سیگار بکشید، دهان خود را با آب تمیز بشویید و در صورت احساس درد و ناراحتی از مسکن استفاده کنید.
دسته :
برچست ها :
نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد